Publicitat
Publicitat

Cinema

La llista de tots els nominats als Oscars 2012

Tots els candidats de les 24 categories, perquè prepareu la vostra travessa

Pel·lícula

'The artist'

'Criadas y señoras'

'Los descendientes

'Midnight in Paris'

'El árbol de la vida'

'Moneyball: rompiendo las reglas'

'La invención de Hugo'

'War horse'

'Tan fuerte, tan cerca'


Director

Woody Allen ('Midnight in Paris')

Alexander Payne ('Los descendientes')

Terrence Malick ('El árbol de la vida')

Martin Scorsese ('La invención de Hugo')

Michel Hazanavicius ('The artist')


Actor

George Clooney ('Los descendientes')

Jean Dujardin ('The artist')

Brad Pitt ('Moneyball: rompiendo las reglas')

Demián Bichir ('A better life')

Gary Oldman ('El talp')


Actriu

Viola Davis ('Criadas y señoras')

Michelle Williams ('My week with Marilyn')

Glenn Close ('Albert Nobbs')

Meryl Streep ('La dama de hierro')

Rooney Mara ('Millennium: Els homes que no estimaven les dones')


Actor de repartiment

Christopher Plummer ('Beginners (Principiantes)')

Kenneth Branagh ('My week with Marilyn')

Jonah Hill ('Moneyball: rompiendo las reglas')

Nick Nolte ('Warrior')

Max Von Sydow ('Tan fuerte, tan cerca')


Actriu de repartiment

Octavia Spencer ('Criadas y señoras')

Bérénice Bejo ('The artist')

Jessica Chastain ('Criadas y señoras')

Melissa McCarthy ('La boda de mi mejor amiga')

Janet McTeer ('Albert Nobbs')


Guió original

Woody Allen ('Midnight in Paris')

Michel Hazanavicius ('The artist')

Kristen Wiig & Annie Mumulo ('La boda de mi mejor amiga')

Asghar Farhadi ('Nader y Simin, una separación')

JC Chandor ('Margin Call')


Guió adaptat

Nat Faxon, Alexander Payne i Jim Rash ('Los descendientes')

Aaron Sorkin & Steven Zaillian ('Moneyball: rompiendo las reglas')

John Logan ('La invención de Hugo')

Bridget O'Connor i Peter Straughan ('El talp')

George Clooney i Grant Heslov ('Los idus de marzo')


Pel·lícula en llengua no anglesa

'Nader y Simin, una separación' (Iran)

'In darkness' (Polònia)

'Monsieur Lazhar' (Canadà)

'Footnote' (Israel)

'Bullhead' (Bèlgica)


Pel·lícula d'animació

'Chico i Rita'

'Rango'

'Kung Fu Panda 2'

'El gat amb botes'

'Un gat a París'


Fotografia

Guillaume Schiffman ('The artist')

Jeff Cronenweth ('Millennium: Els homes que no estimaven les dones')

Robert Richardson ('La invención de Hugo')

Emmanuel Lubezki ('El árbol de la vida')

Janusz Kaminski ('War horse')


Direcció artística

Laurence Bennett i Robert Gould ('The artist')

Stuart Craig i Stephenie McMillan ('Harry Potter i les relíquies de la mort. Part 2')

Dante Ferretti i Francesca lo Schiavo ('La invención de Hugo')

Anne Seibel i Hélène Dubreuil ('Midnight in Paris)

Rick Carter i Lee Sandales ('War horse')


Disseny de vestuari

Lisy Christl ('Anonymous')

Mark Bridges ('The artist')

Sandy Powell ('La invención de Hugo')

Michael O'Connor ('Jane Eyre')

Arianne Phillips ('W.e')


Documental

'Hell and back again' (Danfung Dennis i Mike Lerner)

'If a tree falls: A story of the Earth Liberation Front' (Marshall Curry i Sam Cullman)

'Paradise lost 3: purgatory' (Joe Berlinger i Bruce Sinofsky)

'Pina' (Wim Wenders i Gian-Piero Ringel)

'Undefeated' (TJ Martin, Dan Lindsay i Richard Middlemas)


Curtmetratge documental

'The barber of Birmingham: foot soldier of the civil rights movement' (Robin Fryday i Gail Dolgin)

'God is the bigger Elvis' (Rebecca Cammisa i Julie Anderson)

'Incident in new Baghdad' (James Spione)

'Saving face' (Daniel Junge i Sharmeen Obaid-Chinoy)

'The tsunami and the cherry blossom' (Lucy Walker and Kira Carstensen)


Muntatge

Anne-Sophie Bion and Michel Hazanavicius ('The artist')

Kevin Tent ('Los descendientes')

Kirk Baxter i Angus Wall ('Millennium: Els homes que no estimaven les dones')

Thelma Schoonmaker ('La invención de Hugo')

Christopher Tellefsen ('Moneyball: rompiendo las reglas')


Maquillatge

Martial Corneville, Lynn Johnston i Matthew W. Mungle ('Albert Nobbs')

Nick Dudman, Amanda Knight i Lisa Tomblin ('Harry Potter i les relíquies de la mort. Part 2')

Mark Coulier i J. Roy Helland ('La dama de hierro')


Banda sonora original

John Williams ('Les aventures de Tintín: El secret de l'Unicorn')

Ludovic Bource ('The artist')

Howard Shore ('La invención de Hugo')

Alberto iglesias ('El talp')

John Williams ('War horse')


Cançó original

'Man or Muppet', de Bret McKenzie ('The Muppets')

'Real in rio', de Sergio Mendes, Carlinhos Brown i Siedah Garrett ('Rio')


Curtmetratge

'Pentecost' (Peter McDonald i Eimear o'Kane)

'Raju' (Max Zähle i Stefan Gieren)

'The shore' (Terry George i Oorlagh George)

'Time freak' (Andrew Bowler i Gigi Causey)

'Tuba atlantic' (Hallvar Witzø)


Curtmetratge d'animació

'Dimanche/sunday' (Patrick Doyon)

'The fantastic flying book of mr. Morris Lessmore' (William Joyce i Brandon Oldenburg)

'La luna' (Enrico Casarosa)

'A morning stroll' (Grant Orchard i Sue Goffe)

'Wild life' (Amanda Forbis i Wendy Tilby)


Efectes sonors

Lon Bender i Victor Ray Eennis ('Drive')

Ren Klyce ('Millennium: Els homes que no estimaven les dones')

Philip Stockton i Eugene Gearty ('La invención de Hugo')

Ethan Van der Ryn i Erik Aadahl ('Transformers 3: El lado oscuro de la Luna')

Richard Hymns i Gary Rydstrom ('War horse')


Muntatge de so

David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce i Bo Persson ('Millennium: Els homes que no estimaven les dones')

Tom Fleischman i John Midgley ('La invención de Hugo')

Deb Adair, Ron Bochar, Dave Giammarco i Ed Novick ('Moneyball: rompiendo las reglas')

Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush i Peter J. Devlin ('Transformers 3: El lado oscuro de la Luna')

Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson i Stuart Wilson ('War horse')


Efectes visuals

Tim Burke, David Vickery, Greg Butler i John Richardson ('Harry Potter i les relíquies de la mort. Part 2')

Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossman i Alex Henning ('La invención de Hugo')

Erik Nash, John Rosengrant, Dan Taylor i Swen Gillberg ('Acero puro')

Joe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White i Daniel Barrett ('El origen del planeta de los simios')

Scott farrar, Scott Benza, Matthew Butler i John Frazier ('Transformers 3: El lado oscuro de la Luna')



Etiquetes

Més continguts de

PUBLICITAT
PUBLICITAT
PUBLICITAT