Tots els nominats als premis Gaudí 2017

La gala se celebrarà el 29 de gener i serà presentada per Bruno Oro

'La propera pell' encapçala les nominacions als premis Gaudí 2017, que celebraran la seva gala el 29 de gener, presentada per Bruno Oro i amb la direcció de Lluís Danés. Aquestes són les pel·lícules més nominades d'aquesta novena edició. El guardó honorífic serà per a l'actor Josep Maria Pou.

1. Millor pel·lícula

'El rei borni', de Marc Crehuet

'La propera pell', d'Isaki Lacuesta i Isa Campo

'Les amigues de l'Àgata', de Laia Alabart, Alba Cros, Laura Rius i Marta Verheyen

'Tots els camins de Déu', de Gemma Ferraté

2. Millor pel·lícula en llengua no catalana

'100 metros', de Marcel Barrena

'Un monstre em ve a veure', de Juan Antonio Bayona

'La mort de Louis XIV' ('La mort de Lluís XIV'), d'Albert Serra

'Callback', de Carles Torras

3. Millor direcció

Albert Serra per 'La mort de Louis XIV' ('La mort de Lluís XIV')

Isaki Lacuesta i Isa Campo per 'La propera pell'

Juan Antonio Bayona per 'Un monstre em ve a veure'

Marc Crehuet per 'El rei borni'

4. Millor guió

Carles Torras i Martín Bacigalupo per 'Callback'

Isa Campo, Isaki Lacuesta i Fran Araújo per 'La propera pell'

Marc Crehuet per 'El rei borni'

Marcel Barrena per '100 metros'

5. Millor protagonista femenina

Betsy Túrnez per 'El rei borni'

Emma Suárez per 'La propera pell'

Ruth Llopis per 'El rei borni'

Sílvia Pérez Cruz per 'Cerca de tu casa'

6. Millor protagonista masculí

Alain Hernández per 'El rei borni'

Àlex Monner per 'La propera pell'

Eduard Fernández per 'El hombre de las mil caras'

Miki Esparbé per 'El rei borni'

7. Millor direcció de producció

Toni Carrizosa per 'Toro'

Sandra Hermida per ''Un monstre em ve a veure'

Teresa Gefaell i Alberto Álvarez per '100 metros'

Xavi Resina per 'La propera pell'

8. Millor pel·lícula documental

'Alcaldessa', de Pau Faus

'Bigas x Bigas', de Bigas Luna,

'Priorat', de David Fernández

'Sexe, maraques i chihuahues', de Diego Mas Trelles

9. Millor curtmetratge

'En la azotea', de Damià Serra Cauchetiez

'Graffiti', de Lluís Quílez Sala

'Tiger', d'Aina Clotet 

'Timecode', de Juanjo Giménez

10. Millor pel·lícula per a televisió

'Ebre, del bressol a la batalla', de Roman Parrado

'Fassman, l'increíble home radar', de Joaquim Oristrell

'La Xirgu', de Sílvia Quer

'Laia', de Lluís Danés

11. Millor pel·lícula d'animació

'Ozzy', de Alberto Rodríguez i Nacho La Casa

12. Millor direcció artística

Eugenio Caballero, per 'Un monstre em ve a veure'

Roger Bellés, per 'La propera pell'

Sebastian Vogler, per 'La mort de Louis XIV' ('La mort de Lluís XIV')

Sylvia Steinbrecht, per 'El rei borni'

13. Millor actriu secundària

Adriana Ozores, per 'Cerca de tu casa'

Alexandra Jiménez, per '100 metros'

Clara Segura, per '100 metros'

Greta Fernández, per 'La propera pell'

14. Millor actor secundari

Bruno Bergonzini, per '100 metros'

David Verdaguer, per '100 metros'

Karra Elejalde, per '100 metros'

Sergi López, per 'La propera pell'

15. Millor muntatge

Albert Serra, Artur Tort i Ariadna Ribas, per 'La mort de Louis XIV' ('La mort de Lluís XIV')

Domi Parra, per 'La propera pell'

Jaume Martí, per 'Contratiempo'

Jaume Martí i Bernat Vilaplana per 'Un monstre em ve a veure'

16. Millor música original

Arnau Bataller, per 'The chosen' ('El elegido')

Fernando Velázquez, per 'Un monstre em ve a veure'

Gerard Gil, per 'La propera pell'

Sílvia Pérez Cruz, per 'Cerca de tu casa'

17. Millor fotografia

Arnau Valls Colomer, per 'Tarde para la ira'

Diego Dussuel, per 'La propera pell'

Jonathan Ricquebourg, per 'La mort de Louis XIV' ('La mort de Lluís XIV')

Oscar Faura, per 'Un monstre em ve a veure'

18. Millor vestuari

Ariadna Papió, per 'Gernika'

Mercè Paloma, per 'The chosen' ('El elegido')

Nina Avramovic, per 'La mort de Louis XIV' ('La mort de Lluís XIV')

Steven Noble, per 'Un monstre em ve a veure'

19. Millor so

Albert Manera i Xavier Mas, per 'Cerca de tu casa'

Alejandro Castillo, Amanda Villavieja i Denis Séchaud, per 'La propera pell'

Marc Orts, Carlos Alberto Lopes i Branko Neskov, per '100 metros'

Oriol Tarragó, Peter Glossop i Marc Orts, per 'Un monstre em ve a veure'

20. Millors efectes visuals

Àlex Villagrasa, per '100 metros'

Félix Bergés, Pau Costa, David Martí i Montse Ribé, per 'Un monstre em ve a

veure'

Lluís Castells, per 'The chosen' ('El elegido')

Rafa Galdó, per 'Toro'

21. Millor maquillatge i perruqueria

Marese Langan, per 'Un monstre em ve a veure'

Marion Vissac i Antoine Mancini, per 'La mort de Louis XIV' ('La mort de Lluís XIV')

Miriam Blank i Laura Pellicciotta, per 'La propera pell'

Patricia Reyes i Alba Guillén, per '100 metros'

22. Millor pel·lícula europea

'Elle', de Paul Verhoeven

'Mustang', de Deniz Gamze Ergüven

'El fill de Saül', de László Nemes

'The lobster', de Yorgos Lanthimos

Més continguts de