El llistat de tots els nominats als Premis Gaudí de cinema

La gala del cinema català se celebrarà el 2 de febrer al Barcelona Teatre Musical

Aquest divendres s'han presentat els nominats als Premis Gaudí 2013. Aquestes són les candidatures:

1. Millor pel·lícula

BARCELONA, NIT D'ESTIU, direcció Dani de la Orden

FILL DE CAÍN, direcció Jesús Monllaó Plana

LA PLAGA, guió i direcció de Neus Ballús

TOTS VOLEM EL MILLOR PER A ELLA, direcció Mar Coll


2. Millor pel·lícula en llengua no catalana

EL CUERPO, direcció Oriol Paulo

EL MUERTO Y SER FELIZ, direcció Javier Rebollo

GRAND PIANO, direcció Eugenio Mira

LOS ÚLTIMOS DÍAS, guió i direcció d'Àlex i David Pastor


3. Millor director

Àlex i David Pastor per LOS ÚLTIMOS DÍAS

Jordi Cadena per LA POR

Mar Coll per TOTS VOLEM EL MILLOR PER A ELLA

Neus Ballús per LA PLAGA


4. Millor guió

Àlex i David Pastor per LOS ÚLTIMOS DÍAS

Jordi Cadena i Núria Villazán per LA POR

Mar Coll i Valentina Viso per TOTS VOLEM EL MILLOR PER A ELLA

Neus Ballús i Pau Subirós per LA PLAGA


5. Millor protagonista femenina

Candela Peña per AYER NO TERMINA NUNCA

Ingrid Rubio per LA ESTRELLA

Nora Navas per TOTS VOLEM EL MILLOR PER A ELLA

Vicky Peña per UN BERENAR A GINEBRA


6. Millor protagonista masculí

David Solans per FILL DE CAÍN

Eduard Fernández per TODAS LAS MUJERES

Javier Cámara per AYER NO TERMINA NUNCA

José Sacristán per EL MUERTO Y SER FELIZ


7. Millor direcció de producció

Aritz Cirbián per OTEL·LO

Ivan S. Mas per FILL DE CAÍN

Josep Amorós per LOS ÚLTIMOS DÍAS

Oriol Maymó per MÓN PETIT


8. Millor pel·lícula documental

BAJARÍ, guió i direcció Eva Vila

ELS RECORDS GLAÇATS, guió i direcció Albert Solé

MÓN PETIT, direcció Marcel Barrena

SERRAT Y SABINA, EL SÍMBOLO Y EL CUATE, guió i direcció de Francesc Relea,


9. Millor curtmetratge

GODKA CIRKA ('Un forat al cel'), guió i direcció d'Àlex Lora

LA GALLINA, guió i direcció de Manel Raga

SEQUENCE, guió i direcció de Carles Torrens

WINGS, guió i direcció de José Villalobos


10. Millor pel·lícula per a televisió

CARTA A EVA, direcció Agustí Villaronga, guió d'Alfred Pérez, Roger Danès i Agustí Villaronga

CONCEPCIÓN ARENAL, LA VISITADORA DE PRESONS, direcció Laura Mañá, guió de Rafa Russo i Laura Mañá

DESCLASSIFICATS, direcció Abel Folk i Joan Riedweg, guió de Pere Riera

OLOR DE COLÒNIA, direcció Lluís M. Güell, guió de Toni Cabré, Laia Aguilar i Anna Fité


11. Millor direcció artística

Alain Bainée per MINDSCAPE

Balter Gallart per LOS ÚLTIMOS DÍAS

Sebastian Vogler i Mihnea Mihailescu per HISTÒRIA DE LA MEVA MORT

Sylvia Steinbrecht per 3 BODAS DE MAS


12. Millor actriu secundària

Àgata Roca per TOTS VOLEM EL MILLOR PER A ELLA

Carmen Machi per LA ESTRELLA

Clara Segura per TOTS VOLEM EL MILLOR PER A ELLA

Maria Molins per FILL DE CAÍN


13. Millor actor secundari

José Coronado per FILL DE CAÍN

Pau Durà per TOTS VOLEM EL MILLOR PER A ELLA

Ramon Madaula per LA POR

Sergi López per ISMAEL


14. Millor muntatge

Bernat Aragonés per FILL DE CAÍN

David Gallart per LA POR

Elena Ruiz i Albert Gutiérrez per BARCELONA, NIT D'ESTIU

Neus Ballús i Domi Parra per LA PLAGA


15. Millor música original

Fernando Velázquez per LOS ÚLTIMOS DÍAS

Joan Dausà per BARCELONA, NIT D'ESTIU

Pau Vallvé per MÓN PETIT

Víctor Reyes per GRAND PIANO


16. Millor fotografia

Daniel Aranyó per LOS ÚLTIMOS DÍAS

Diego Dussuel per LA PLAGA

Jimmy Gimferrer per HISTÒRIA DE LA MEVA MORT

Sergi Gallardo per LA POR


17. Millor vestuari

Lourdes Pérez i Rosa Tharrats per HISTÒRIA DE LA MEVA MORT

Nuria Anglada per FILL DE CAÍN

Olga Rodal per LOS ÚLTIMOS DÍAS

Patricia Monné per GRAND PIANO


18. Millor so

Albert Manera, James Muñoz i José A. Manovel per GRAND PIANO

Albert Manera, Isaac Bonfill, Oscar Grau i Marc Orts per FILL DE CAÍN

Albert Manera, Oriol Tarragó i David Calleja per EL CUERPO

Licio Marcos de Oliveira, Oriol Tarragó i David Calleja per LOS ÚLTIMOS DÍAS


19. Millor efectes especials/digitals

Àlex Villagrasa i Raul Romanillos per GRAND PIANO

Lluís Castells - Fassman; Lluís Rivera - In Extremis Film Service; David Martí i Montse Ribé - DDT per EL CUERPO

Lluís Rivera, Pablo Perona, Juanma Nogales, Jon Aguirre, Manuel Ramírez i Isidro Jiménez per LOS ÚLTIMOS DÍAS

Mister X, Cúbica User T38, DDT (David Martí i Montse Ribé) per MAMA


20. Millor maquillatge i perruqueria

Ana López-Puigcerver i Belén López-Puigcerver per GRAND PIANO

Laura Bruy i Txus González per TOTS VOLEM EL MILLOR PER A ELLA

Mariona Trias i Lluís Soriano per HISTÒRIA DE LA MEVA MORT

Patricia Reyes per LOS ÚLTIMOS DÍAS


21. Millor pel·lícula europea

AMOUR ('Amor'), guió i direcció Michael Haneke

HANNAH ARENDT, direcció Margarethe von Trotta

LA HERIDA, direcció Fernando Franco

LA VIE D'ADÈLE ('La vida de Adèle'), direcció Abdellatif Kechiche

Més continguts de