'Nit i dia', els seus guionistes i Josep Maria Pou, nominats als premis de l'Acadèmia de Televisió

Francesc Garrido, Manel Fuentes, Mònica López i Jacob Petrus, també entre els finalistes

La sèrie de TV3 'Nit i dia' opta a endur-se tres premis Iris, els guardons que lliura anualment l'Acadèmia de Televisió. L'entitat ha fet pública avui la llista dels finalistes a la vintena edició d'aquests premis, que es lliuraran a finals d'octubre. 

'Nit i dia' competirà amb 'Allí abajo' (Antena 3), 'El Ministerio del Tiempo' (La 1), 'El padre de Caín' (Telecinco), 'Sé quién eres' (Telecinco) i 'Velvet' (Antena 3) pel premi a la millor ficció. A més, el seu equip de guionistes, format per  Lluís Arcarazo, Jordi Galceran, Oriol Paulo i Jordi Vallejo, opten també al guardó al millor guió, al qual també aspiren la sèrie de Telecinco 'La que se avecina', les d'Antena 3 'La casa de papel' i 'Allí abajo', i el programa de #0 'LocoMundo'. 

El tercer dels premis que opta a guanyar 'Nit i dia' és el de millor actor, per a Josep Maria Pou. Entre els seus rivals hi haurà el català Francesc Garrido (per 'Sé quién eres', de Telecinco) i també Hugo Silva (per 'El Ministerio del Tiempo', de La 1), Nancho Novo (per 'Amar es para siempre', d'Antena 3) i Pedro Casablanc (per 'Mar de plástico', també d'Antena 3). 

En la categoria femenina, opten al premi a la millor actriu Blanca Portillo (per 'Sé quién eres', de Telecinco), Blanca Suárez (per 'Lo que escondían sus ojos', de Telecinco), Cayetana Guillén Cuervo (per 'El Ministerio del Tiempo', de La 1), Leonor Watling (per 'Pulsaciones', d'Antena 3), María León (per Allí abajo, d'Antena 3) i Marta Etura (per 'La sonata del silencio', de La 1). 

Pel que fa als informatius, opten al premi 'Antena 3 Noticias Fin de Semana', 'La sexta columna' i el 'Telediario 1'. La meteoròloga catalana Mònica López, de TVE, és una de les finalistes com a millor presentadora d'informatius, al costat d'Antonio García Ferreras (La Sexta), Helena Resano (La Sexta), Matías Prats (Antena 3) i Pilar García Muñiz (La 1). 

En l'àmbit dels programes, els candidats al millor format són 'First dates' (Cuatro), 'MasterChef Celebrity' (La 1), 'OT: El reencuentro' (La 1), 'Supervivientes' (Telecinco) i 'Tu cara me suena' (Antena 3). En aquest apartat hi ha dos presentadors catalans que opten al premi: Jacob Petrus (per 'Aquí la Tierra', de La 1) i Manel Fuentes (per 'Tu cara me suena'). Competiran amb Christian Gálvez (per 'Pasapalabra', de Telecinco), Cristina Pardo (per 'Malas compañias', de La Sexta), Elena S. Sánchez (per 'Historia de nuestro cine', de La 2) i Jesús Calleja (per 'Planeta Calleja', de Cuatro).

Aquesta és la llista completa dels nominats: 

Millor actor

Francesc Garrido, 'Sé quién eres' (Telecinco)
Hugo Silva, 'El Ministerio del Tiempo' (La 1)
Josep Maria Pou, 'Nit i dia' (TV3)
Nancho Novo, 'Amar es para siempre' (Antena 3)
Pedro Casablanc, 'Mar de plástico' (Antena 3)

Millor actriu

Blanca Portillo, 'Sé quién eres' (Telecinco)
Blanca Suárez, 'Lo que escondían sus ojos' (Telecinco)
Cayetana Guillén Cuervo, 'El Ministerio del Tiempo' (La 1)
Leonor Watling, 'Pulsaciones' (Antena 3)
María León, 'Allí Aabajo' (Antena 3)
Marta Etura, 'La sonata del silencio'  (La 1) 

Millor direcció

David Beriain, 'Clandestino: el cártel de Sinaloa' (DMax)
Equip de  'Supervivientes' (Telecinco)
Juan Serrano, 'En el punto de mira' (Cuatro)
Laura Caballero, Alberto Caballero i Miguel Albaladejo, 'La que se avecina  (Telecinco)
Pablo Motos i Jorge Salvador, 'El Hormiguero 3.0' (Antena 3)
Rodrigo Blázquez, 'La sexta columna' (La Sexta)

Millor ficció

'Allí abajo' (Antena 3)
'El Ministerio del Tiempo' (La 1)
'El padre de Caín' (Telecinco)
'Nit i dia' (TV3)
'Sé quién eres' (Telecinco)
'Velvet' (Antena 3)

Millor guió

'La que se avecina' (Telecinco)
'La casa de papel' (Antena 3)
'LocoMundo'  (#0)
'Nit i dia' (TV3)
'Allí abajo' (Antena 3)

Millor informatiu

'Antena 3 Noticias Fin de Semana' (Antena 3)
'La sexta columna' (La Sexta)
'Telediario 1' (La 1)

Millor presentador/a d'informatius

Antonio García Ferreras, 'Al rojo vivo' (La Sexta)
Helena Resano, La Sexta Noticias 1' (La Sexta)
Matías Prats, 'Noticias fin de semana' (Antena 3)
Mònica López, 'El tiempo' (La 1)
Pilar García Muñiz, 'Telediario 1' (La 1)

Millor presentador/a de programes

Christian Gálvez, 'Pasapalabra'  (Telecinco)
Cristina Pardo, 'Malas compañías' (La Sexta)
Elena S. Sánchez, 'Historia de nuestro cine' (La 2) 
Jacob Petrus, 'Aquí la Tierra' (La 1)
Jesús Calleja, 'Planeta Calleja' (Cuatro)
Lara Álvarez, 'Supervivientes' (Telecinco)
Manel Fuentes, 'Tu cara me suena' (Antena 3)

Millor producció

'Top Chef' (Antena 3)
'España dividida: La Guerra Civil en color' (DMax)
'And the andarán' (La 1)
'Supervivientes' (Telecinco)
'Planeta Calleja' (Cuatro)

Millor programa

'First dates' (Cuatro)
'MasterChef Celebrity' (La 1)
'OT: El reencuentro' (La 1)
'Supervivientes' (Telecinco)
'Tu cara me suena' (Antena 3)

Millor programa produït a Espanya per a un canal temàtic

'España dividida: La Guerra Civil en color' (DMax)
'Fit Life' (FOX Life)
'Homo zapping' (Neox)
'Muerte en León' (Movistar+)
'Universo Valdano' (BeIN Sports)

Millor realització 

'Velvet: el final en directo' (Antena 3)
'Supervivientes' (Telecinco)
'El puente' (#0)
'MastefChef' (La 1)
'Zapeando' (La Sexta)

Més continguts de