Publicitat
Publicitat

Cinema

Tots els nominats als premis Gaudí de cinema 2015

La gala del cinema català se celebrarà l'1 de febrer al Sant Jordi Club

Aquest dimarts s'han anunciat els nominats als setens premis Gaudí 2014.  Les pel·lícules amb més candidatures són 'El niño' (amb 15 nominacions) i 'Stella cadente' (amb 13). Aquestes són totes les candidatures a 22 categories:

1. Millor pel·lícula

BORN, direcció de Claudio Zulian

L'ALTRA FRONTERA, direcció d'André Cruz Shiraiwa

RASTRES DE SÀNDAL, direcció de Maria Ripoll

STELLA CADENTE, direcció de Lluís Miñarro

 
2. Millor pel·lícula en llengua no catalana

10.000 KM, direcció de Carlos Marques-Marcet

EL NIÑO, direcció de Daniel Monzón

HERMOSA JUVENTUD, direcció de Jaime Rosales

[REC]4: Apocalipsis, direcció de Jaume Balagueró

 
3. Millor director

Carlos Marques-Marcet per 10.000 KM

Daniel Monzón per EL NIÑO

Jaime Rosales per HERMOSA JUVENTUD

Lluís Miñarro per STELLA CADENTE

 
4. Millor guió

Carlos Marques-Marcet i Clara Roquet per 10.000 KM

Daniel Monzón i Jorge Guerricaechevaría per EL NIÑO

Jaime Rosales i Enric Rufas per HERMOSA JUVENTUD

Lluís Miñarro i Sergi Belbel per STELLA CADENTE

 
5. Millor protagonista femenina

Aina Clotet per RASTRES DE SÀNDAL

Bárbara Lennie per STELLA CADENTE

Ingrid García-Jonsson per HERMOSA JUVENTUD

Natalia Tena per 10.000 KM

 
6. Millor protagonista masculí

Àlex Brendemühl per STELLA CADENTE

David Verdaguer per 10.000 KM

Jesús Castro per EL NIÑO

Luis Tosar per EL NIÑO

 
7. Millor direcció de producció

Edmon Roch i Toni Novella per EL NIÑO

Josep Amorós per RASTRES DE SÀNDAL

Mayca Sanz per 10.000 KM

Oriol Maymó i Teresa Gefaell per [REC]4: APOCALIPSIS

 
8. Millor pel·lícula documental

BUGARACH, direcció de Ventura Durall, Sergi Cameron i Salvador Sunyer

ELS ANYS SALVATGES, direcció de Ventura Durall

GABOR, direcció de Sebastián Alfie

I WILL BE MURDERED (DEMÀ MORIRÉ), direcció de Justin Webster

 
9. Millor curtmetratge

ALEX, direcció de Laura García

CAFÉ PARA LLEVAR, direcció de Patrícia Font

EL CORREDOR, direcció de José Luis Montesinos

LINE-UP, direcció d'Àlex Julià Rich

 

10. Millor pel·lícula d'animació

ELS CAPS DE DRAP A LA SEVA DE L'ARC DE SANT MARTÍ, direcció d'Àlex Colls

MORTADEL·LO I FILEMÓ CONTRA JIMMY EL CATXONDO, direcció de Javier Fesse


11. Millor pel·lícula per a televisió

DESCALÇ SOBRE LA TERRA VERMELLA, direcció d'Oriol Ferrer

L'ÚLTIM BALL DE CARMEN AMAYA, direcció de Judith Colell

PRIM: EL ASESINATO DE LA CALLE DEL TURCO, direcció de Miguel Bardem

VICENÇ FERRER, direcció d'Agustí Crespi

 
12. Millor direcció artística

Anna Pujol Tauler per RASTRES DE SÀNDAL

Antón Laguna per EL NIÑO

Javier Alvariño per [REC]4: APOCALIPSIS

Sebastián Vogler per STELLA CADENTE

 
13. Millor actriu secundària

Bárbara Lennie per EL NIÑO

Mercè Arànega per BORN

Rosa Novell per RASTRES DE SÀNDAL

Vicky Peña per LOS TONTOS Y LOS ESTÚPIDOS

 
14. Millor actor secundari

Àlex Batllori per STELLA CADENTE

Eduard Fernández per EL NIÑO

Francesc Madaula per STELLA CADENTE

Sergi López per EL NIÑO

 
15. Millor muntatge

Guillermo de la Cal per [REC]4: APOCALIPSIS

Juliana Montañés i Carlos Marques-Marcet per 10.000 KM

Mapa Pastor per EL NIÑO

Núria Esquerra per STELLA CADENTE

 

16. Millor música original

Arnau Bataller per [REC]4: APOCALIPSIS

Diego Pedragosa i Sergi Cameron per ELS ANYS SALVATGES

Roque Baños per EL NIÑO

Zeltia Montes i Simon Smith per RASTRES DE SÀNDAL

 
17. Millor fotografia

Carles Gusi per EL NIÑO

Jimmy Gimferrer per STELLA CADENTE

Pablo Rosso per [REC]4: APOCALIPSIS

Pau Esteve Birba per HERMOSA JUVENTUD


18. Millor vestuari

Anna Güell per RASTRES DE SÀNDAL

Elena Ballester per BORN

Mercè Paloma per STELLA CADENTE

Vinyet Escobar per 10.000 KM


19. Millor so

Dani Fontrodona, Alejandro Castillo i Ricard Casals per STELLA CADENTE

Dani Fontrodona, Jordi Monrós i Marc Orts per L'ALTRA FRONTERA

Sergio Bürmann, Oriol Tarragó i Marc Orts per EL NIÑO

Xavi Mas, Oriol Tarragó i Marc Orts per [REC]4: APOCALIPSIS

 
20. Millor efectes especials/digitals

Àlex Villagrasa (Lamppost), David Am- bit, Lucía Salanueva, Lluís Rivera i Josep Claret per [REC]4: APOCALIPSIS

Bernat Aragonés, Eric Venti, Jose Bahamonde i Arturo Baston per L'ALTRA FRONTERA

Guillermo Orbe, David Martí i Montse Ribé (DDT) i Raúl Romanillos per EL NIÑO

Javier Romero per MORTADEL·LO I FILEMÓ CONTRA EN JIMMY EL CATXONDO

 
20. Millor maquillatge i perruqueria

Alma Casal i Elena Pérez per [REC]4: APOCALIPSIS

Ignasi Ruiz per STELLA CADENTE

Concha Rodríguez i Jesús Martos per RASTRES DE SÀNDAL

Alicia Rodríguez i Sergio Esche per BORN


22. Millor pel·lícula europea

IDA, direcció de Pawel Pawlikowski

LA GRANDE BELLEZZA (LA GRAN BELLESA), direcció de Paolo Sorrentino

LA ISLA MÍNIMA, direcció d'Alberto Rodríguez

MAGICAL GIRL, direcció de Carlos Vermut

Més continguts de