Publicitat
Publicitat

RESULTATS

Els beneficis de les empreses de l'Íbex-35 es disparen en plena crisi i s'acosten a nivells rècord

Van guanyar 50.000 milions d'euros el 2010, un 23% més, i s'acosten al nivell rècord del 2007. Divuit companyies van millorar els seus comptes.

Les empreses que formen el principal indicador de la borsa espanyola, l'Íbex-35, van guanyar el 2010 gairebé 50.000 milions d'euros, un 23% més que l'any anterior. A aquesta xifra, però, encara se li hauran de sumar els resultats d'Inditex, que té un any fiscal diferent i no presenta els seus comptes fins al 23 de març.

Actualment hi ha 34 empreses que formen l'Íbex-35, ja que Iberia va deixar de cotitzar a mitjans de gener arran de la seva fusió amb British Airways.

Les empreses han millorat els seus comptes el 2010 i han registrat beneficis similars al nivell rècord registrat el 2007. I això malgrat la crisi del deute que ha patit Espanya a conseqüència dels dubtes que tenien els mercats sobre la recuperació econòmica espanyola.

Telefónica, amb 10.167 milions d'euros, va ser la cotitzada que més va guanyar, superant el Banco Santander, que va registrar 8.181 milions.

En total, 18 empreses de l'Íbex, així com Iberia, van millorar els seus comptes.

En aquest quadre es mostra el benefici net atribuït de les empreses de l'Íbex-35 en milions d'euros el 2009 i el 2010, així com la variació en percentatge.

EMPRESES 2010 2009 VARIACIÓ %
Abengoa207170,321,55
Abertis661,6623,726,07
Acciona167,21119-85,06
Acerinox122,7-229,2
ACS13131952-32,74
ArcelorMittal21401151760,87
Banco Popular590,16766,13-22,97
Banco Sabadell380522,5-27,27
Banesto460559,8-17,83
Bankinter150,7254,4-40,76
BBVA460642109,41
BME154,21502,8
Criteria1823131738,42
Enagas388,79176,53120,24
Endesa4129343020,38
FCC3012961,69
Ferrovial2163,3-73,5
Gamesa50115-56,52
Gas Natural120111950,5
Grifols115,5147,97-21,9
Iberdrola Renovables360371,1-2,99
Iberdrola28712824,31,65
Iberia (1)89-273
Inditex (2)


Indra188,5195,6-3,63
Mapfre933,5926,80,72
OHL195,6156,125,3
Red Eléctrica390,2330,418,1
Repsol4693201,03201,03
Sacyr204,4518,5-60,58
Santander81818943-8,52
Técnicas Reunidas103,8145,8-28,81
Telecinco70,548,445,66
Telefónica101677775,730,75




TOTAL 49905,15 40637,35 22,81



























































































































































Etiquetes

Més continguts de