Cinema
Cultura 11/10/2014

La ciència-ficció emocional d''I origins' triomfa al Festival de Sitges

El film de Mike Cahill encapçala un palmarès molt repartit que també ha reconegut la terrorífica 'The babadook', 'Cub' i 'Maps to the stars' entre d'altres

Xavi Serra
4 min
Michael Pitt i Àstrid Bergès-Frisbey a 'I origins'

BARCELONA'I origins', de Mike Cahill, ha conquerit el jurat de la 47a edició del Festival de Sitges i s'ha emportat el premi a la millor pel·lícula del certamen. El segon treball del director nord-america –el primer, 'Another earth', ja es va endur el premi a la millor actriu el 2012 per a Brit Marling– està protagonitzat per un biòleg que s'enamora d'una noia (la catalana Àstrid Bergès-Frisbey) que l'obliga a enfrontar el seu racionalisme científic a una visió de la vida basada en la fe. Cahill practica un estil de ciència-ficció basat en els dilemes morals i els sentiments en què el melodrama porta la veu cantant. A més de Bergès-Frisbey, 'I origins' compta amb les interpretacions de Michael Pitt i Brit Marling, col·laboradora habitual de Cahill.

El palmarès també ha reconegut el film de terror 'The Babadook', en el qual una criatura salta de les pàgines d'un conte infantil per aterrir una mare vídua i el seu problemàtic fill. Essie Davis, que interpreta la mare, ha guanyat el premi a la millor actriu del festival 'ex aequo' amb Julianne Moore, l'actriu narcisista i egòlatra del 'Maps to the stars' de David Cronenberg.

El premi a la interpretació masculina també s'ha repartit entre l'australià Nathan Davis (per l'apocalíptica 'These final hours') i el japonès Koji Yakusho (pel nihilista 'thriller' 'The world of Kamako'). Altres premis de la secció oficial han estat el de millor direcció per a 'Cub', de Jonas Govaerts, millor guió per a 'Young ones', de Jake Paltrow, millor fotografia per a 'Jamie Marks is dead', millors efectes especials per a 'The signal', de William Eubank, i millor curt per a 'Oscar desafinado', de Mikel Alvariño.

El jurat de la secció oficial ha atorgat quatre mencions especials a 'Pos esos', de Sam, 'What we do in the shadows', de Taika Waititi i Jermaine Clement, 'A girl walks home alone at night', d'Ana Lily Amirpour, i 'Spring', de Justin Benson i Aaron Moorhead.

El premi de la crítica se l'ha endut 'Réalite', de Quentin Dupieux –amb una menció per a 'Goodnight mommy'–, i el Citizen Kane a la millor opera prima ha sigut per a 'A girl walks home alone at night' –amb una altra menció per a 'When animals dream'.

El premi del públic ha sigut per a 'What we do in the shadows'.

Aquesta és la llista completa dels premiats i les diferents seccions:

Secció Oficial Fantàstic Sitges 47

Premi a la millor pel·lícula: 'I origins', de Mike Cahill.

Premi especial del jurat: 'The Babadook', de Jennifer Kent.

Premi a la millor direcció: 'Cub', de Jonas Govaerts.

Premi al millor actor: Nathan Phillips per 'These final hours', de Zak Hilditch, i Koji Yakusho per 'The world of Kanako', de Tetsuya Nakashima.

Premi a la millor actriu: Essie Davis per 'The babadook', de Jennifer Kent, i Julianne Moore per 'Maps to the stars', de David Cronenberg.

Premi al millor guió: 'Young ones', de Jake Paltrow.

Premi a la millor fotografia: 'Jamie Marks is dead', de Carter Smith.

Premi als millors efectes especials: 'The signal', de William Eubank.

Premi al millor curtmetratge: 'Oscar desafinado', de Mikel Alvariño.

Menció especial: 'Pos esos', de Sam. 'What we do in the shadows', de Taika Waititi i Jemaine Clement. 'A girl walks home alone at night', d’Ana Lily Amirpour. 'Spring', de Justin Benson i Aaron Moorhead.

Premis Secció Oficial Fantàstic Òrbita

Premi a la millor pel·lícula: 'Hyena', de Gerard Johnson.

Premi al millor director: 'Cold in July', de Jim Mickle.

Menció especial: '71', de Yann Demange.

Premis Secció Oficial Fantàstic Panorama

Premi al millor llargmetratge: 'The treatment', de Hans Herbots.

Menció especial: 'Creep', de Patrick Brice.

Premis Méliès d’Argent

Premi al millor llargmetratge: 'Goodnight mommy', de Veronika Franz i Severin Fiala.

Premi al millor curtmetratge: 'Autumm harvest', de Fredrik S. Hana.

Premis de la Crítica

Premi José Luis Guarner a la millor pel·lícula: 'Réalite', de Quentin Dupieux.

Menció especial de la crítica: 'Goodnight mommy', de Veronika Franz i Severin Fiala.

Premis Citizen Kane al millor director novell: 'A girl walks home alone at night', d’Ana Lily Amirpour.

Menció especial: 'When animals dream', de Jonas Alexander.

Premis Noves Visions

Premi a la millor pel·lícula de ficció: 'Han gong-ju', de Lee Su-jin.

Premi a la millor pel·lícula de no-ficció: 'Non-fiction diary', de Jung Yoon-suk.

Menció especial: 'The duke of Burgundy', de Peter Strickland.

Premis Focus Àsia

Premi a la millor pel·lícula: 'Mad sad bad', de Han Ji-seung, Kim Tae-yong i Ryoo Seung-wan.

Menció especial: 'Hwayi: a monster boy', de Jang Joon-hwan.

Premis Anima’t

Premi al millor llargmetratge d’animació: 'The satellite girl and milk cow', de Chang Hyung-yun.

Premi al millor curtmetratge d’animació: 'Pineapple calamari', de Kasia Nalewajka.

Menció especial: 'Dinner for few', de Nassos Vakalis.

Premi Brigadoon Paul Naschy

Premi al millor curtmetratge fantàstic presentat en aquesta secció: 'Line up', d’Àlex Julià.

Premis Jurat Carnet Jove

Premi a la millor pel·lícula de Secció Oficial Fantàstic Sitges 47: 'A girl walks home alone at night', d’Ana Lily Amirpour, i 'Cub', de Jonas Govaerts.

Premi a la millor pel·lícula de la secció Midnight X-Treme: 'The houses october built', de Bobby Roe.

Premi Emergents: 'Amor eterno', de Marçal Forés.

Premi Experimenta: 'The tribe', de Myroslav Slaboshpytskiy.

stats