'Un aire de família' lidera les nominacions als Premis Butaca

L'ARA emetrà en directe la gala avui a partir de les 21.30, retransmesa per la Xarxa de televisions locals des del Teatre Principal

'Un aire de família', amb set nominacions, lidera el rànquing dels espectacles més nominats als vintens Premis Butaca. Per darrere, empatats a sis nominacions, hi ha 'El caballero de Olmedo', 'L'orfe del clan dels Zhao', 'Informe per a una Acadèmia' i 'Doña Rosita la soltera o el lenguaje de las flores'.

En total hi ha 30 produccions i 80 professionals nominats. La gala de lliurament dels Butaca se celebrara al Teatre Principal aquest dilluns. La retransmetrà per primera vegada la Xarxa de televisions locals i es podrà seguir pel web de l'ARA a partir de les 21.30 h en directe.

La votació popular s'ha fet via la web dels premis.

Tot seguit, els guardonats en les 19 categories:

MUNTATGE TEATRAL

Traduccions / Translations (La Perla 29)

Terra de ningú (TNC)

El caballero de Olmedo (Teatre Lliure)

L’orfe del clan dels Zhao (La Perla 29)

Un aire de família (Teatre Romea/Intent Produccions)


PETIT FORMAT

Llibert (Cia. Les Llibertàries)

La nit just abans dels boscos (TNT-CAET/Arsènic Creació)

Pulmons (Sixto Paz Produccions)

Informe per a una Acadèmia (Gatcapat/Temporada Alta/Julio Manrique/Sílvia Pérez Cruz)

L’encarregat (Teatre Lliure)

El Drac d’Or (Teatre invisible)


DIRECCIÓ

Lluís Pasqual (El caballero de Olmedo)

Ferran Utzet (Traduccions/Translations)

Pau Durà (Un aire de família)

Xavier Albertí (Terra de ningú)

Oriol Broggi (L’orfe del clan dels Zhao)

Xavier Ricart i Ivan Benet (Informe per a una Acadèmia)


MUSICAL

Marry Me a Little (T.Lliure/Hold On Company/Espai l’Amistat)

La Gran Duquessa de Gerolstein (Associació Artdevellut)

Germans de Sang (Germans de Sang)


DANSA

B. Flowers (Cia. Marta Carrasco)

Capricis (Àngels Margarit/Cia. Mudances/Grec’13)

La Capitana (TNC)


PER A PÚBLIC FAMILIAR

Moby Dick, un viatge pel teatre (T.Lliure)

DOT (Maduixa Teatre)

Bombollavà (Cia. Pep Bou)


ACTOR TEATRAL

Ivan Benet (Informe per a una Acadèmia)

Òscar Muñoz (La nit just abans dels boscos)

Pere Arquillué (Un enemic del poble)

Julio Manrique (L’orfe del clan dels Zhao)

Francesc Orella (Un aire de família)


ACTRIU TEATRAL

Gemma Brió (Llibert)

Clara Segura (La rosa tatuada)

Carlota Olcina (Pulmons)

Carme Elias (Al galop)

Emma Vilarasau (Els dies feliços)


ACTOR DE REPARTIMENT

Albert Pérez (L’encarregat)

Pablo Derqui (L’orfe del clan dels Zhao)

Jacob Torres (Un aire de família)

Roger Casamajor (Un enemic del poble)

Pep Ambrós (Vània)


ACTRIU DE REPARTIMENT

Àgata Roca (Un aire de família)

Mercè Arànega (Doña Rosita la Soltera …)

Mar Ulldemolins (El joc de l’amor i de l’atzar)

Rosa Ma Sardà (El caballero de Olmedo)

Laura López (La pols)


ACTOR DE MUSICAL

Toni Viñals (Marry Me a Little)

Benjamí Conesa (Germans de Sang)

Albert Ruíz (La Gran Duquessa de Gerolstein)


ACTRIU DE MUSICAL

Mone Teruel (Marry Me a Little)

Virgínia Martínez (Germans de Sang)

Manuela Nieto (Goodbye Barcelona)


ESCENOGRAFIA

Sebastià Brossa (Doña Rosita la Soltera …)

Joan Sabaté (Un aire de família)

Jordi Queralt (Informe per a una Acadèmia)

Ramon Ivars (Al galop)


IL·LUMINACIÓ

Pep Barcons (L’orfe del clan dels Zhao)

Lluís Pasqual i Fernando Ayuste (El caballero de Olmedo)

Guillem Gelabert (Traduccions/Translations)

Lyonel Spycher (Doña Rosita la Soltera ...)


VESTUARI

Miriam Compte (Doña Rosita la Soltera …)

Franca Squarciapino (El joc de l’amor i de l’atzar)

Annita Ribera (Traduccions/Translations)

Berta Riera (L’orfe del clan dels Zhao)


CARACTERITZACIÓ

Núria Llunell (Doña Rosita la Soltera …)

Toni Santos (El joc de l’amor i de l’atzar)

Eva Fernández (Al galop)


DISSENY ESPAI SONOR

Jordi Bonet (Un aire de família)

Roc Mateu (El caballero de Olmedo)

Damien Bazin i Ramón Ciércoles (Informe per a una Acadèmia)


TEXT TEATRAL

Llibert (Gemma Brió)

Fum (Josep Maria Miró)

Consell familiar (Cristina Clemente)

La pols (Llàtzer García)


COMPOSICIÓ MUSICAL

Sílvia Perez Cruz (Informe per a una Acadèmia)

Paco Ibáñez (Doña Rosita la Soltera ...)

Jaume Sisa (Adiós a la infancia, una aventi de Marsé)

Dani Espasa (El caballero de Olmedo)